Πόλεμος και ανασυγκρότηση
Το ξέσπασμα του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου θα οδηγήσει την ελληνική ναυτιλία σχεδόν στον αφανισμό. Η λήξη του Πολέμου θα βρει τα δύο τρίτα του ελληνόκτητου εμπορικού στόλου να έχουν χαθεί από βομβαρδισμούς, τορπιλισμούς και νάρκες. Η ελληνική εμπορική ναυτιλία αναζητούσε εναγωνίως πλοία να επανέλθει στον διεθνή ναυτιλιακό στίβο και τα «ευλογημένα» πλοία βρέθηκαν στον τεράστιο εφεδρικό στόλο των ΗΠΑ, που αποτελείτο από πλοία τύπου Λίμπερτυ και Βίκτορυ, καθώς και από δεξαμενόπλοια τύπου Τ2. Έλληνες πλοιοκτήτες αγόρασαν 100 Λίμπερτυ, με την βοήθεια και εγγύηση του ελληνικού κράτους και έτσι το τέλος της δεκαετίας του 1940 θα βρει και πάλι τον ελληνόκτητο στόλο και τα ελληνικά πληρώματα να πλέουν στις θάλασσες του κόσμου.
![201603091417548090 Στην φωτογραφία απεικονίζεται το φορτηγό πλοίο «Νηρεύς», το οποίο είχε ναυλωθεί από την κυβέρνηση της Ελβετίας ήδη από τις αρχές του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου και μετέφερε εμπορεύματα για λογαριασμό της τελευταίας. Το «Νηρεύς» φέρει επί των πλευρών του τόσο την ελβετική όσο και την ελληνική σημαία. [Ναυτικά Χρονικά, αρ. 244, 1 Αυγούστου 1945]](https://i2.wp.com/www.isalos.net/wp-content/uploads/2016/04/201604041859156246.jpg?resize=698%2C228&ssl=1)
Στην φωτογραφία απεικονίζεται το φορτηγό πλοίο «Νηρεύς», το οποίο είχε ναυλωθεί από την κυβέρνηση της Ελβετίας ήδη από τις αρχές του Δευτέρου Παγκοσμίου Πολέμου και μετέφερε εμπορεύματα για λογαριασμό της τελευταίας. Το «Νηρεύς» φέρει επί των πλευρών του τόσο την ελβετική όσο και την ελληνική σημαία. [Ναυτικά Χρονικά, αρ. 244, 1 Αυγούστου 1945]